Big bucks up for grabs at ONE Warrior Series 6

0

A handful of Asia’s top prospects will be looking to land a spot on ONE Championship’s roster when the ONE Warrior Series returns for its third live event of 2019.

A host of new faces from the latest season will make their debut on Thursday 20 June alongside a collection of returning athletes who have impressed in the series so far.

That includes Shinechagtga Zoltsetseg, who will attempt to grab his fourth Warrior Series victory and lock in his spot on the ONE roster – along with US$100k.

The 22-year-old Mongolian will face one of the most well-rounded athletes at the event in Hyunjin Lee. The South Korean was featured on the first season of the show, and has gone on to grab a pair stoppage victories since then.

Featherweights collide

Before that match-up, two more featherweights will go to battle as Myeong Gu Kim makes his promotional debut against the undefeated Team Lakay hopeful Jerry Olsim. Olsim is 5-0 with three wins in OWS, but he has not yet faced anyone of Kim’s caliber.

Jerry Olsim defeated Ernest Tang at ONE Warrior Series 3.

The South Korean up-and-comer has 10 professional wins and has made waves on his domestic scene against established veterans – his last three opponents have more than 50 wins between them.

The card will also feature a strong selection of welterweight athletes – including returning heroes De’Von Morris and Carlos Prates – as the ever-growing division continues to uncover exciting new talent.

The full lineup of OWS 6 is listed below and will air live on the ONE Super App from 4pm in Singapore.

Hyunjin Lee vs. Shinechagtga Zoltsetseg – featherweight
Myeong Gu Kim vs. Jerry Olsim – featherweight
De’Von Morris vs. Javed Mulla – welterweight
Carlos Prates vs. Gadzhimurad Abdulaev – welterweight
Zechariah Lange vs. Alan Philpott – bantamweight
Takuya Nagata vs. Kieran Joblin – lightweight
Ji Yeon Seo vs. Edilah Johany – women’s atomweight
Irfan Ahmad vs. Sandeep Kumar – strawweight
Dave Banguigui vs. Susovan Ghosh – strawweight
Allan Albindo vs. Manthan Rane – strawweight
Peter Danasoe vs. Sai Nyan Lin – flyweight
Viet Anh Do vs. Taeho Bak – flyweight
Michele Ferreira vs. Satomi Takano – women’s atomweight
Jace Law vs. Jong Heon – featherweight
Gunther Kalunda vs. Mehdi Bagheri – welterweight
Nat Natchayangkul vs. Xie Xiaxiang – welterweight

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here