Pancrase 268: Japan x Brazil results: Ueda’s dominant win makes the tally 2-2

0

.

Pancrase 268 Japan vs Brazil
Pancrase 268 Japan vs Brazil

Pancrase 268 featured a pairing of Japan’s fighters versus Brazilian opponents, topped off with Masakatsu Ueda’s return against Luis Nogueira.

Ueda used an excellent barrage of takedowns and striking to fluster the Brazilian, and earned the win from his control of all three rounds.

Shian almost went the distance with Rildeci Lima Dias but succumbed to a RNC at the end of the third round.

Givago Francisco dropped Ikkei Nagamura and finished him on the ground to win by TKO in the middle of the first round.

Daichi Kitakata’s match with Raymison Bruno didn’t even last a full minute, and Bruno struck him with a low blow to the groin and Kitata had to be stretchered out.

Setting aside weight limits, Flyweight King Mitsuhisa Sunabe took on lightweight warhorse Takafumi Itoh. In a brilliant fight, Sunabe need up submitting Itoh early in the third with a rear naked choke. Following the fight, Sunabe said,

“Of course to win and to earn money are important, but the X mark of Pancrase is a Roman symbol. I am in pursuit of the Roman way!”

Pancrase 268
July 5, 2015
Differ Ariake
Tokyo, Japan

#15 Lightweight
Toshihiro Taguchi TAG (ERUPT)
Yuki Ishihara 石原裕基/初参戦 (チーム フォルザ)

Toshihiro Taguchi def Yuki Ishihara by TKO, rd 1, :36

#14 Featherweight
Ben Buchan (総合格闘技津田沼道場)
Yasuhiro Kawamura 河村泰博 (和術慧舟會AKZA)

Yasuhiro Kawamura def Ben Buchan by Submission, triangle, rd 1, 1:39

#13 Bantamweight
Toshihiro Komiya 小宮稔大 (パラエストラ八王子)
Atsuhiro Takano 高野敦大 (湘南格闘クラブ)

Toshihiro Komiya def Atsuhiro Takano by KO, rd 3, :12

#12 Bantamweight
Munetaka Ogawa 統好 (CRAZY ARMAMENT)
Kenta Takizawa 瀧澤謙太 (リバーサルジム東京スタンドアウト)
※Yamaguchi Akira 山口亮 out to injury

Kenta Takizawa def Munetaka Ogawa bt KO, rd 1, 1:20

#11 Flyweight
Yuichi Miyagi 宮城友一 (フィット&キックボクシングDrop!!)
Tatsuyuki Nakamura 中村龍之 (LOTUS世田谷)

Tatsuyuki Nakamura def Yuichi Miyagi by UD

#10 Main Event Featherweight
Masakatsu Ueda 上田将勝 (パラエストラ東京)
Luis Nogueira (RENOVACAO FIGHT TEAM)

Masakatsu Ueda def Luis Nogueira by UD

#9 Co Main event Super Flyweight
Hiroki Yamashita Shian 獅庵 (パラエストラ大阪)
Rildeci Lima Dias (NALDAO TEAM)

Rildeci Lima Dias def Hiroki Yamashita by Submission, RNC, rd 3, 2:43

#8 Middleweight
Ikkei Nagamura 一慶 (フリー)
Givago Francisco (X-GYM)

Givago Francisco def Ikkei Nagamura by TKO, rd 1, 2:49

#7 Flyweight
Daichi Kitakata 北方大地 (パンクラス 大阪稲垣組)
Raymison Bruno (CM SYSTEM)

Daichi Kitakata def Raymison Bruno by DQ to low blow, rd 1, :49

#6 Openweight
Takafumi Ito 伊藤崇文 (パンクラスism)
Mitsuhisa Sunabe 砂辺光久 (reversaL Gym OKINAWA CROSS×LINE)

Mitsuhisa Sunabe def Takafumi Ito by Submission, RNC, rd 3, :27

#5 Super Flyweight
Yuki Yasunaga 安永有希 (東京イエローマンズ)
Atsushi Yamamoto 山本あつし (フリー)

Yuki Yasunaga def Atsushi Yamamoto by Split Decision

#4 Bantamweight
Nobuki Fujii 藤井伸樹 (ALLIANCE)
Hidekazu Fukushima福島秀和 (BLOWS)

Hidekazu Fukushima def Nobuki Fujii by UD

#3 Bantamweight
Daiki Gojima 合島大樹 (GUTSMAN)
Hiroshi Ono 小野“名人”浩 (DUROジム)

Daiki Gojima def Hiroshi Ono by Submission, armbar, rd 1, 2:38

#2 Featherweight
Koji Nakamura 中村晃司 (パンクラス 大阪稲垣組)
Motoshi Miyaji 宮路智之 (パラエストラ松戸)

Koji Nakamura def Motoshi Miyaji by UD

#1 Super Flyweight
Raika Emiko ライカ (フリー)
Slavka Vitaly ズラブカ・ビタリー (BULLDOG CLAN MMA)

Raika Emiko def Slavka Vitaly by Split Decision