DEEP 93 Impact: Photos and results

0
Roque Martinez defended his belt for a second time. Photo: Akihito Tatematsu.

DEEP 93 Impact took place on 15 December 2019 at Ohta-ward Cultural Gymnasium.

A massive 25 fights were on offer, including a trilogy fight between champion Koji Takeda and challenger Juri Ohara. DEEP megaton champion Roque Martinez defended his belt for a second time with a TKO win over Seigo Mizuguchi.

Former UFC flyweight Naoki Inoue was a surprise addition to the DEEP lineup, but turned in a great performance over his much more experienced opponent Toshiaki Kitada.

Naoki Inoue in form at DEEP 93. Photo: Akihito Tatematsu.

DEEP Impact 93 Results

Megaton Title Match
Roque Martinez (SPIKE 22) VS Seigo (AACC)
Martinez won by TKO at 2R 2:09.

Lightweight
Koji Takeda (BRAVE) VS Jyuri Ohara (KIBA Martial Arts Club)
Takeda won by Arm Lock at 3R 4:40.

Bantamweight
Toshiaki Kitada (PANCRASEism Yokohama) VS Naoki Inoue (Serra Longo Fight Team)
Inoue won by Choke Sleeper at 1R 2:41.

Bantamweight
Takafumi Otsuka (T-Grip TOKYO) VS Yuki Takano (FIGHT FARM)
Otsuka won by 3-0/Decision.

Light heavyweight
Tatsuya Mizuno (Free) VS Josh Robinson (RODEO STYLE)
Mizuno won by Choke Sleeper at 2R 3:28.

Featherweight
DJ Taiki (PANCRASEism Yokohama) VS Aurora Yuki (KIBA Martial Arts Club)
DJ Taiki won by Triangle Choke at 1:50 of 1R

Featherweight
Shuntaro Ushiku (K-Clann) VS Harry Stallone (MACACO GOLD TEAM JAPAN)
Ushiku won by TKO at 1R 1:50.

Microweight
Satoko Shinashi (Free) VS Nisse (Free)
Nisse won b by TKO at 1R 1’51”.

Featherweight
Kyosuke Yokoyama (KRAZY BEE) VS Akihiro Ogawa (CAVE)
Yokoyama won by 3-0/Decision.

Bantamweight
Hasharn Fuhito (NEX) VS Mikio Saomoto (BRAVE)
Tamada won by TKO at 1R 4:46.

Featherweight
Taito Kubota (D’s Box’n Fit) VS Takumi Suzuki (Bull Tellier Bonsai)
Suzuki won by 2-1/Decision.

Atomweight
Hikaru Aono (Striple Shin-Yurigaoka) VS Si Woo Park (TEAM MAD)
Tamada won by TKO at 1R 4:46.

Lightweight
Atsushi Kishimoto (BRAVE) VS Won Bin Ki (TEAM POSSE)
Kishimoto won by TKO at 1R 0:44.

Flyweight
Naoto Ayuta (CAVE) VS Yuki Ito (NEX Ichimue)
Ayuta won by 3-0/Decision.

Flyweight
Yamato Fujita (Reversal Shinjyuku Me,We) VS Ibuki Matsumaru (PARAESTRA Chiba)
Fujita won by 3-0/Decision.

Strawweight
Miki Motono (AACC) VS Ji Young Park (TEAM STUNGUN)
Motono won by Arm Bar at 1R 3:36.

Under 49kg
Sae Kokuho (Wajyutsu Keishu-Kai Funabashi Dojo) VS Sakura (Free)
Sakura won by Arm Bar at 1R 3:17.

Lightweight
LUIZ (Zendo-Kai) VS Yong Joo Lim (TEAM POSSE)
LUIZ won by Front Choke at 1R 0:58.

Featherweight
Ryuji Takashio (KIBA Martial Arts Club) VS Takehiro Higuchi (Koppo Ugo-Kai Yano Takumi Dojo)
Takahiso won by TKO at 1R 3’43”.

Featherweight
Kouya Kanda (PARAESTRA Kashiwa) VS Yutaka Hoshino (Wajyutsu Keishu-Kai HEARTS)
Kanda won by TKO at 1R 1:47.

Featherweight
Hiroyuki Kobayashi (T-BLOOD) VS Sho Hiramatsu (PARAESTRA Matsudo)
Kobayashi won by 3-0/Decision.

Lightweight
Ryota Ohki (KRAZY BEE) VS Dai Sasaki (TRI Force Akasaka)
Ohki won by 3-0/Decision.

Featherweight
Yudai Sasaki (TRY FORCE Akasaka) VS Jyun Watanabe (Reversal Gym Tachikawa ALPHA)
Sasaki won by 2-1/Decision.

Strawweight
Makoto Nakamura (RANGER GYM) VS Simon Tse (Academia AZA)
Nakamura won by 3-0/Decision.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here