Wang Shuo retains bantamweight belt at REBEL FC X

0
Wang Shuo on his way to a second round KO. Photo: Rebel FC.

REBEL FC started off the new year with a significant milestone.

The Singapore-based promotion held its debut event at the Wings of Soviet Sports Hall just outside the iconic Red Square in Moscow.

The event, REBEL FC X – The New Order, went down with two title fights, both of which held up their end of the bargain.

First up was REBEL’s inaugural lightweight championship bout. Gazavat Suleymanov and Yibugele exchanged several powerful punches and kicks that would kill an elephant, but neither showed any signs of being daunted.

Suleymanov faked a punch at Yibugele before swinging a crunching reverse elbow to Yibugele’s head, knocking him unconscious in the first round to be crowned REBEL’s first lightweight champ.

In the main event of the night, recently crowned bantamweight champion Wang Shuo defended his title against Aydin Kodekov.

Both fighters showed great flair and power in their kicks and punches as well as some quick reflexes to dodge each other’s blows. With both sides committed to an attacking game, it was just a matter of time before someone was finished.

With three quarters of the second round over, Aydin momentarily let down his guard, allowing Wang Shuo to seize an opportunity to land several punches and kicks to Aydin’s head and body.

The barrage of blows was too much for Aydin and he collapsed, unable to move a muscle, putting an end to a high energy match.

Justin Leong, REBEL FC CEO, said the promotion’s European trip was worth it.

“This is the first time we are hosting an event outside Asia and to have a sellout crowd and two champions coming from China and Russia, is something we can take pride in and build on for REBEL FC’s roadmap of bringing China MMA into the mainstream and turn it into a powerhouse on the world stage in MMA.”

REBEL FC X – full results

Featherweight (66kg)
Anhar Kaderjiang def Stanislav Ermolov
TKO at 2:36 of R2

Featherweight (66 kg)
Ali Magomedkhanov def Arthur Stakhniuk
Unanimous decision

Heavyweight (120kg)
Nosherwan Khanzada def Vadium Valujev
Submission (Americana lock) at 3:09 of R1

Lightweight (70kg)
Anvar Alizhanov def Zaka Fatulladze
Submission (rear-naked choke) at 1:52 of R1

Catchweight (74kg)
Kamil Magomedov def Alexander Durymanov
TKO (injury) at 4:19 of R1

Heavyweight (120kg)
Glenn Sparv def Beats Shannon Ritch
Submission (leg lock) at 0:31 R1

Catchweight (68kg)
Abdulmutalip Gayirbegov def Ademir Silva
Unanimous decision

Middleweight (84kg)
Ayub Gimbatov def Steven Kennedy
Submission (kimura) at 0:34 of R1

Middleweight (84kg)
Abusupiyan Alikhanov def Leonardo Sinis
TKO at 2:43 of R1

Middleweight (84kg)
Vitaly Li def Paulo Machado
TKO at 2:50 of R1

Co-main event – Lightweight Title Fight
Gazavat Suleymanov def Yibugele
KO (elbows) at 1:08 of R1

Main Event – Bantamweight Title Fight
Wang Shuo def Aydin Kodekov
KO at 3:42 of R2

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here